WWJŻ

Konferencja Naukowa - „Wiosna w jesieni Życia”

Dnia 21 maja 2024 r. odbyła się konferencja naukowa, dotycząca bardzo ważnych aspektów zdrowia publicznego, czyli współczesnej geriatrii, w tym wielokierunkowej opieki geriatrycznej, pt. „Wiosna w jesieni Życia”.

Celem konferencji była prezentacja dorobku naukowego, doświadczeń praktycznych oraz wymiana poglądów.

Konferencja miała miejsce w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Akademia Nauk Stosowanych w Koninie. Organizatorem V Konferencji Naukowej był Wydział Nauk o Zdrowiu.
____________

🟢 Zaproszeni prelegenci i znamienici goście reprezentowali:

- Uniwersytet Medyczny w Łodzi

- AWF Poznań - Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu

- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,

- Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Koninie,

oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu reprezentowany podczas wydarzenia przez 𝗣𝗮𝗻𝗮 𝗱𝗿 𝗵𝗮𝗯. 𝗠𝗮𝗿𝗰𝗶𝗻𝗮 𝗢𝘇̇𝗮𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼, 𝗽𝗿𝗼𝗳. 𝗜𝗪𝗡𝗜𝗥𝗭-𝗣𝗜𝗕.
____________

🔹Wykład inauguracyjny wygłosił Pan prof. dr hab. Tomasz Kostka – kierownik Katedry Geriatrii oraz prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Pan Profesor optymistycznie odpowiedział na postawione w tytule referatu pytanie „100 lat w zdrowiu – czy to możliwe?”, analizując style życia długowiecznych populacji zamieszkujących Sardynię (Włochy), Ikarię (Grecja), Okinawę (Japonia), Nicoya (Kostaryka), Loma Linda (USA).

W receptach na zdrową długowieczność podkreślił rolę szerokiej profilaktyki, w tym naturalny ruch, posiadanie celu w życiu, zwolnienie tępa w ciągu dnia, stosowanie diety roślinnej oraz umiarkowane picie wina. Wskazał również na bardzo ważne życie rodzinne i społeczne oraz dbanie o przynależność i właściwe otoczenie.

🔸W drugim wykładzie, pt. "Aktywny senior - dlaczego warto?" dr hab. Piotr Kocur prof. AWF. (Zakład Rehabilitacji Narządu Ruchu AWF Poznań) pokreślił, że o o tym jak długo będziemy zdrowi i sprawni decyduje to co robimy teraz, a ćwiczenia powinny być możliwie najbardziej zbliżone do naszych naturalnych ruchów.

🔹 Trzeci wykład, pt. „Psychologia okresu późnej dorosłości – o czym należy pamiętać pracując z seniorami” wygłosiła Pani dr Agata Juruć (ANS Konin), podkreślając znaczenie życia społecznego, ciągłej edukacji i tutoringu rówieśniczego, polegającego na wzajemnej wymianie zdobytych doświadczeń, wiedzy i umiejętności.

🔸 Kolejny referat dotyczył rozwijającej się wielopanelowej i przyszłościowej „Opieki farmaceutycznej w geriatrii”, który przedstawiła Pani dr Anna Żuk (PUM Szczecin).
____________

🟢 W sesjach specjalistycznych przedstawiono następujące aktualne tematy:

🔹 𝗦𝗲𝘀𝗷𝗮 𝟮𝗔 - pielęgniarstwo geriatryczne

· „Rola i zadania pielęgniarki w opiece nad pacjentem geriatrycznym” – mgr Wiesława Welke (Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koninie)

· „Fitoterapia chorób neurodegeneracyjnych” – dr hab. Marcin Ożarowski prof. IWNIRZ-PIB (Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich PIB w Poznaniu)

· „Terapia bólu przewlekłego w geriatrii” - dr Piotr Bytniewski, dr Łukasz Kacprzak (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego; ANS),

· „Zastosowanie metody graficznej w nauczaniu pielęgniarstwa geriatrycznego - dr Małgorzata Lesińska-Sawicka,

· „Senior a leczenie nerkozastępcze – którą metodę wybrać?” - Katarzyna Kalista

🔸 𝗦𝗲𝘀𝗷𝗮 𝟮𝗕 - interdyscyplinarność w opiece geriatrycznej

· „Specyfika rehabilitacji w geriatrii” - dr Tomasz Pieńkowski

· „Problemy z suplementacją i samoleczeniem osób starszych” - dr Agnieszka Saran-Jagodzińska

· „Najczęstsze błędy w żywieniu osób starszych” - dr Angelika Kargulewicz

· „Starzenie się skóry, profilaktyka przeciwstarzeniowa” - dr Joanna Pachurka-Szczepańska

W konferencji uczestniczył osobiście Gość Honorowy: prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski
____________

🟢 Nad Konferencją Patronat Honorowy objęli:

· Jego Magnificencja dr hab. Artur Zimny prof. ANS Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Koninie

· prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

· Starosta Powiatu Konińskiego

· Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koninie

· Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

· Polski Komitet Zielarski

· Rada Naukowa Czasopisma Aptekarskiego


Data dodania: 21.05.2024

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.