Lab MD

Licealiści wśród naukowców, czyli kolejne warsztaty „Poznaj Naszą Pracownię”

W dniu 29 kwietnia 2025 roku w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu odbyły się kolejne wizyty studyjne pn. „Poznaj Naszą Pracownię”, zgodnie z programem projektu „Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB”, który ma na celu popularyzację osiągnięć naukowych oraz wspieranie innowacyjności. W interdyscyplinarnych warsztatach edukacyjnych brali udział ambitni uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Św. Marii Magdaleny z Poznania z klas o profilu biologiczno-chemicznym.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez Sekretarza Naukowego Instytutu, Pana prof. dr hab. n. med. Marcina Ożarowskiego, który przestawił plan warsztatów, program projektu oraz działalność Instytutu na tle innowacyjnych rozwiązań, osiągnięć oraz tradycji. Następnie uczniowie odwiedzili laboratoria badawcze Zakładu Biotechnologii i Zakładu Inżynierii Bioproduktów, gdzie zapoznali się z wybranymi aspektami działalności badawczej Instytutu, w tym w szczególności najnowszymi technikami w zakresie hodowli roślin włóknistych i zielarskich oraz ich przetwórstwa. Zaprezentowano znaczenie biologii dla rozwoju rolnictwa - w różnych jego segmentach, w tym w kontrolowaniu przebiegu hodowli roślin.

Uczestnicy warsztatów pod okiem specjalistów zapoznali się z metodyką izolacji roślinnego DNA oraz możliwościami wykorzystania wyników do oceny zróżnicowania genetycznego, polimorfizmu i dystansu filogenetycznego pomiędzy genotypami, odmianami różnych gatunków roślin zielarskich i włóknistych. Następnie sami wykonywali izolację i ocenę czystości otrzymanych preparatów DNA. W kolejnym laboratorium uczniowie poznali techniki tworzenia i przechowywania sztucznych nasion w warunkach in vitro na przykładzie rosiczki okrągłolistnej i wierzbówki kiprzycy, a następnie sami wykonywali doświadczenie.

Pod okiem specjalisty w kolejnym laboratorium uczestnicy wykonywali barwny test skriningowy do wykrywania kannabinoidów w próbach suszu konopnego pochodzącego z plantacji. Test został poprzedzony krótkim wstępem dot. występowania głównych chemotypów konopi i ich najważniejszych cech. Uczestnicy zobaczyli także założone doświadczenie roślin ostropestu przeznaczonych do założenia eksperymentalnej hodowli poliploidalnej.

W Pracowni Mikrobiologii uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami testów mikrobiologicznych pokazujących podatność surowców lignocelulozowych na rozkład mikrobiologiczny. Poznali różne metody badawcze, rodzaje podłoży mikrobiologicznych oraz hodowli mikroorganizmów. Rozpoznawali różne pod względem morfologicznym kolonie takich mikroorganizmów jak bakterie i grzyby.

W ramach Pracowni Agrobiologii uczniowie pod okiem specjalisty zapoznali się z technikami pracy z mikroskopem oraz zobaczyli przykładowe obrazy struktur tkankowych preparatów z organów konopi i roślin zielarskich. Zapoznali się ze znaczeniem tych badań dla diagnostyki obrazowej cech roślin która umożliwia ocenę stanu fizjologicznego roślin podczas hodowli oraz w czasie analizy materiału roślinnego różnego pochodzenia.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy brelok/zawieszkę z motywem liścia konopi i adresem strony internetowej Instytutu opracowany w ramach zadania Akcelerator Innowacyjności, w projekcie pt.” Studium projektowania opakowań w gospodarce w obiegu zamkniętym na bazie biokompozytów i bioproduktów oraz technologii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego” realizowanego przez Pana mgr Machała Woźniaka.

Dziękujemy i zapraszamy 
do kolejnych pasjonujących i twórczych spotkań w Instytucie


Data dodania: 16.05.2025

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.